Księgarnia » Historia

ZE ŚCIŚNIĘTYM SERCEM W NOC - MIT BANGEM HERZEN, IN DIE NACHT HINEIN - Albert Adamski


nowość!
Kup książkę
60,00

Kup ebooka (pdf)
50,00

Pierwsze wydanie unikatowych dzienników Alberta Adamskiego – kupca z Kadłuba Wolnego (woj. opolskie), które powstały w latach 1915–1918. Rękopis poświęcony jest jego służbie wojskowej, którą w trakcie pierwszej wojny światowej odbył na froncie zachodnim (Francja)
i południowym (Bałkany), a w czasie rewolucji 1918 r. w garnizonie w Berlinie. Autor prowadził swe obszerne zapiski w języku niemieckim, skrupulatnie opisując w nich rozmaite wydarzenia oraz wprowadza nas w świat swej służby wojskowej, przede wszystkim z perspektywy żołnierskiej codzienności oraz żołnierskich przeżyć i emocji.

 

Dzienniki Alberta Adamskiego w formie dwujęzycznej,  polsko-niemieckiej książki, która nie powstałaby bez manuskryptu zachowanego w zbiorach Izby Regionalnej w gminie Zębowice. Zapiski Adamskiego nie zostały nigdy wcześniej wydane i niewątpliwie mają ogromną wartość dla regionalistyki górnośląskiej oraz badań nad pierwszą wojną światową. Znajdziemy w nich bezpośredni, szczery i autentyczny przekaz nienaznaczony wojenną ani powojenną propagandą czy cenzurą.

Publikacja dwujęzyczna: polsko-niemiecka

Autor: Albert Adamski

Przekład i opracowanie: Sebastian Rosenbaum

Oprawa: twarda

Liczba stron: 1111

Rok wydania: 2020