Księgarnia » Historia

NIEMCY GÓRNOŚLĄSCY. Leksykon biograficzny


Produkt jest niedostępny

Jest to jedna z tych książek, które warto mieć w podręcznej biblioteczce - może pomóc w uporządkowaniu wiedzy na temat historii Górnego Śląska i ludzi, którzy ją tworzyli. Dla tych zaś, którzy nic o przeszłości tego regionu nie wiedzą, powinna stać się przewodnikiem po ziemi nieznanej.

Leksykon zawiera 119 not biograficznych, co oczywiście oznacza, że dokonano daleko idącej selekcji, skupiając się na postaciach głównie XIX- i XX-wiecznych. Są wśród nich osoby bardzo znane, ale i takie, o których pamiętają już tylko historycy i naukowcy. W każdym jednak przypadku mowa jest o ludziach dla Górnego Śląska zasłużonych, niezwykłych, nieraz kontrowersyjnych i niejednomyślnie ocenianych przez niemiecką i polską historiografię, ale zawsze - nietuzinkowych.

W leksykonie podzielono ich na kilka kategorii. Wśród "księży, teologów, sióstr zakonnych
i filozofów" odnajdujemy nazwiska: Bernarda Bogedaina, Georga von Koppa czy Josepha Martina Nathana. Wśród "urzędników, polityków i przedsiębiorców": Franza Ballestrema, Friedricha Grundmanna i Carla Ulitzkę. Wśród "naukowców, inżynierów i lekarzy": Kurta Aldera, Juliusa Rogera i Otto Sterna. Wśród "muzyków": Josepha Elsnera, Michaela Jary'go i Franza Wachsmanna. Wśród "malarzy i rysowników": Hansa Bellmera, Georga Heyducka i Vincentego Mrzygloda. Wśród "rzeźbiarzy i architektów": Theodora Kalidego, Thomasa Myrtka i Leo Schendzielorza. Wśród "pisarzy, poetów, tłumaczy i wydawców": Horsta Bienka, Gustava Freytaga i Augusta Scholtisa. Wśród "aktorów" i sportowców": Willy Fritscha, Georga Thomallę i Ernesta Willimowskiego.

Publikacja w języku polskim.

 

Redakcja: Łukasz Kuś

Oprawa: miękka

Liczba stron: 166

Rok wydania: 2004