Księgarnia » Historia

NA GRANICY, RZECZ O CZASACH, MIEJSCACH, LUDZIACH Dawid Smolorz


40,00

Publikacja ta, to próba nowoczesnej narracji w odniesieniu do wydarzeń z lat 20. i 30. na Górnym Śląsku. Po burzliwym czasie powstań i plebiscytu przeprowadzonego przez Międzysojuszniczą Komisję Rządząca i Plebiscytową złożoną z przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Francji, jesienią 1921 roku obradująca w Genewie Rada Ambasadorów ustaliła ostateczny przebieg polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region miał odtąd funkcjonować w ramach dwóch różnych organizmów państwowych. Dla takich miast jak Zabrze, Gliwice, ówczesna Ruda, czy Bytom ustalenie granicy państwowej pokrywającej się z administracyjną granicą gminy, było jednym z bardziej dramatycznych wydarzeń XX wieku.                  

Książka pełna jest archiwalnych zdjęć, map i unikatowych dokumentów. W albumie znalazło się także wiele historii żyjących świadków - ludzi "znad granicy", których udziałem były nie tylko burzliwe wydarzenia polityczne na Górnym Śląsku, ale i ówczesna codzienność oparta na pokojowej koegzystencji Polaków i Niemców. Całość została opatrzona m.in. komentarzem historycznym Piotra Hnatyszyna oraz dr. Guido Hitze.

Publikacja przywołuje także "niemych świadków" historii: w wielu miejscach stoją nadal polskie i niemieckie domy celne, czy tez porośnięte trawą umocnienia i słupy graniczne.

Do publikacji dołączona jest płyta CD z filmem „Górny Śląsk. Podróż granicą”.

Publikacja polsko-niemiecka.

 

Autorzy: Dawid Smolorz

Oprawa: twarda z obwolutą

Liczba stron: 113

Rok wydania: 2010