Księgarnia » Historia

Dwujęzyczna (polsko-niemiecka) mapa z graficznym przedstawieniem wyników plebiscytu z roku 1921 w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska


Produkt jest niedostępny

Mapa z przedstawionymi graficznie wynikami plebiscytu w poszczególnych miastach i gminach Górnego Śląska prezentuje ten interesujący i zarazem bardzo skomplikowany temat w dostępny i obiektywny sposób. Jednym spojrzeniem można dowiedzieć się, na którą z opcji głosowali mieszkańcy danej miejscowości i jej okolic. Obok każdej miejscowości została podana liczba głosów oddanych czy to za Polską, czy za Niemcami. Aby graficznie zaznaczyć preferencje mieszkańców, dana liczba głosów jest wyróżniona również kolorystycznie.

Mapa główna przedstawia górnośląski obszar plebiscytowy w granicach z roku 1921. Zaznaczone są również: polsko-niemiecka granica z roku 1922, alianckie bazy oraz przejścia graniczne z Polską, z Czechosłowacją i - ponieważ obszar plebiscytowy w tamtym czasie pełnił role państwowe - z pozostałą częścią Niemiec. Dzięki graficznej formie przedstawienia wyników plebiscytu i zaznaczeniu granic polsko-niemieckich, które ustalono po plebiscycie, można porównać, na ile i w jakich częściach regionu przebieg granicy pokrywał się z wolą wyborców.

Dwie mapy poboczne nawiązują do tematu plebiscytu. Pierwsza mapa przedstawia plebiscytowy obszar górnośląski na tle całego regionu oraz tabelaryczny wykaz wyników plebiscytu w poszczególnych powiatach i okręgach miejskich. Druga mapka - powiększony obszar okręgu przemysłowego Górnego Śląska - przedstawia wyniki w gminach leżących w bezpośredniej bliskości największych miast przemysłowych.


Autorzy: Marcin Kordecki i Dawid Smolorz

Wymiary mapy: 1375mm (wys.) x 972mm (szer.); mapa dwustronnie lakierowana, z rurkami PCV

Rok wydania: 2011